Z Helu na Rysy,

Ultratriathlon 2020

Ultratriathlon 2020

Pragniemy poinformować, że Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe KRS FORMOZA wystąpiło z inicjatywą mającą na celu uczczenie 10-tej rocznicy tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej rządowego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem ówczesnego Dowódcy Wojsk Specjalnych i Patrona Jednostki Wojskowej FORMOZA, śp. generała broni Włodzimierza POTASIŃSKIEGO. Przedsięwzięcie to planowane jest w terminie 22-29.08.2020 roku i będzie przeprowadzone w formie ultra triathlonu przez całe terytorium Polski: z północy na południe.

Pierwszy etap rozpocznie się w dniu 22.08.2020 roku na plaży w miejscowości Hel przepłynięciem wpław przez wody Zatoki Gdańskiej do plaży w Gdyni. Po tym etapie odbędzie się uroczyste odsłonięcie monumentu komandosów Jednostki Wojskowej FORMOZA na Skwerze Kościuszki w Gdyni, który jest wyrazem szacunku lokalnych władz reprezentujących społeczność miasta Gdyni dla wymagającej i odpowiedzialnej służby pełnionej w tej jednostce.
Jest to szczególne wyróżnienie dla żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA, zarówno byłych, jak i obecnych, których macierzysty oddział od samego początku swojego istnienia związany był z tym miejscem, a oni sami doskonalili swoje rzemiosło głównie w wodach Morza Bałtyckiego. Monument ten ma na celu symboliczne przyjęcie tej specyficznej grupy społecznej w poczet grona "ludzi morza", których działalność trwale związana jest z miastem Gdynia i środowiskiem morskim.

Drugi etap ultra triathlonu to przejazd rowerem na trasie z Gdyni do Zakopanego. Ostatni, trzeci etap, to bieg z Zakopanego na najwyższy szczyt polskiej części Tatr - Rysy, który planowany jest na dzień 29.08.2020 roku.

Skład drużyny stanowić będą żołnierze - przedstawiciele jednostek specjalnych państw Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). W trakcie trwania ultra triathlonu "specjalsi" uczczą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej przejeżdżając dodatkowo etap 4 a na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie złożą kwiaty na grobie śp. generała broni Włodzimierza Potasińskiego.

Jest to drugie tego typu przedsięwzięcie - w 2015 roku odbyła się pierwsza edycja ultra triatlonu, w której wzięło udział sześciu żołnierzy: po jednym z każdej polskiej jednostki Wojsk Specjalnych: AGAT, FORMOZA, GROM, KOMANDOSÓW, NIL oraz przedstawiciel z US Navy SEALs.

Wyrażamy zadowolenie, że do naszej inicjatywy dołączyli także nasi przyjaciele ze Stanów Zjednoczonych. Pokazuje to, że jest to wyjątkowe wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Działalność Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowego KRS FORMOZA już od lat wyznacza trendy w organizacji imprez militarnych i sportowych, angażując do udziału w nich entuzjastów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej a szczególnie Wojsk Specjalnych. Poprzez sport chcemy dotrzeć do jak największego grona osób. Dzięki temu staramy się promować nie tylko zdrowy tryb życia ale także kultywować tradycje oręża polskiego, propagować postawy i wartości patriotyczne oraz promować służbę w Wojskach Specjalnych.

Dzięki finansowemu wsparciu naszych sympatyków wspomagamy żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA i ich rodziny będących w trudnych sytuacjach życiowych spowodowanych przez ciężkie choroby czy sytuacje losowe. Nie zapominamy o zmarłych żołnierzach, którzy służyli w naszych szeregach, oddając im należny hołd i cześć a jedną z form kultywowania pamięci o naszym Patronie, byłym Dowódcy Wojsk Specjalnych jest właśnie to wydarzenie sportowe.

Wszystkim wspierającym naszą inicjatywę dziękujemy za wpłaty na nasze konto:
02 1240 5354 1111 0010 5117 9431


Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej akcji.

back

Więcej o ULTRATRIATHLONIE:

KRS FORMOZA na facebook

KRS FORMOZA nasze aukcje na Allegro.pl

KRS FORMOZA sklep