I KRS Formoza Ultramaraton Kaszubski

W dniach 2–3 maja 2016r. Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe żołnierzy Jednostki Wojskowej FORMOZA wraz z Ośrodkiem Sportowo-Rekreacyjnym "Zielona Brama" w Przywidzu przeprowadziło I KRS FORMOZA ULTRAMARATON KASZUBSKI na dystansie 100 Mm, 50 Mm i 25 Mm. Bieg na tych dystansach zorganizowano w miejscowości Przywidz w okolicy Gdańska – malowniczej wsi w sercu Kaszub, położonym nad jeziorami i okolicznymi wzgórzami.
Bieg na poszczególnych dystansach odbywał się na pętli 25 Mm wytyczonej i oznaczonej przez organizatora - zależnie od "kategorii dystansowej", zawodnik musiał pokonać odpowiednią ich liczbę. Trasa ULTRAMARATONU KASZUBSKIEGO przez wszystkich uczestników została uznana za wyczerpującą i wymagającą. W znacznej części była usytuowana wokół Jeziora Przywidzkiego i prowadziła drogami utwardzonymi oraz nieutwardzonymi, ścieżkami i drogami leśnymi oraz terenami położonymi wśród pól, łąk i lasu. Rzeźba terenu była pofałdowana i urozmaicona z dużą ilością podbiegów, co dodatkowo dawało się we znaki zawodnikom.

Długość trasy podano w milach morskich ze względu na morski charakter Jednostki Wojskowej FORMOZA. Oznaczało to, że w rzeczywistości w przeliczeniu na kilometry była o wiele dłuższa, bowiem 1 mila morska to 1852 m, podczas gdy lądowa - to "zaledwie" 1609 m.

W imprezie, która miała charakter sportowo- rekreacyjny, a zarazem promujący zdrowy tryb życia związanym z uprawianiem sportu oraz rekreacji ruchowej wystartowało aż 74 biegaczy. Z jednej strony świadczy to o elitarności imprezy, z drugiej strony o ogromnym wyzwaniu, któremu czoła zdecydowali się stawić najtwardsi i najbardziej zaprawieni w ekstremalnych maratonach biegacze.

Liczba uczestników:

  • 100 Mm – 14 uczestników – 5 ukończyło
  • 50 Mm – 21 uczestników – 19 ukończyło
  • 25 Mm -39 uczestników – 32 ukończyło

Na koronnym dystansie 100 Mil morskich (185,2 km) zwyciężyli:

1 WRONA SŁAWOMIR czas: 22:28:58
2 SCHMIDT JACEK czas: 22:39:15
3 JURGIELEWICZ JACEK czas: 1d 01:52:54
KRS_Formoza_100_mil

Na dystansie 50 Mil morskich (92,6 km) czołowe miejsca zajęli:

1 KOWALIK ANDRZEJ czas: 9:02:17
2 BAREJ PIOTR czas: 9:04:23
3 KOŁACZEK HUBERT czas: 9:36:08
KRS_Formoza_50 mil

Na "sprinterskim" dystanisie 25 Mil morskich (46,3 km) podium należało do:

1 MAJEWSKI KRYSTIAN czas: 3:54:10
2 ŁYŚ DANIEL czas: 4:06:39
3 BIERNACKI GRZEGORZ czas: 4:08:46
KRS_Formoza_25 mil

Pełne listy wyników do pobrania:

  100_mil 100_mil 100_mil  
  100 Mil morskich 50 Mil morskich 25 Mil morskich  

Honorowy patronat na biegiem objął min: Minister Sportu i TurystykiInspektor Wojsk Specjalnych, Inspektor Marynarki Wojennej, Wójt Gminy Przywidz oraz Artur Siódmiak i Marcin Gortat. Łączna pula nagród od sponsorów i fundatorów w trzech biegach wyniosła około 20 tyś zł. Podczas przygotowań do imprezy, jak również w trakcie jej trwania, nieoceniona okazała się pomoc Kręgu Instruktorskiego Czerwonych Beretów działającego przy Hufcu ZHP Rumia, który odpowiadał za zabezpieczenie trasy biegu i na punkach odżywczych.

Gorące podziękowania należą się sponsorom i fundatorom nagród: Dowódcy Jednostki Wojskowej Formoza, Wójtowi Gminy Przywidz, Nadleśnictwu Kolbudy, RWS Cetus, Salewa Polska, Silent Technical, FitMax, Helikon-Tex, Garmin Polska, CamelBak, Wayland Folding Kayaks, Camp Formoza, KenBit, Brand Studio, Endu Sport, ALE, Staropolskie Wędliny, Arpol, Fido Labs, Mas-Drob, Łuszczek, Surge Polonia, Camp X, Primavera, Coca-Cola, Welmedia, bez których impreza biegowa w ogóle by się nie odbyła.


Zachęceni zaistnieniem kameralnej imprezy na mapie biegowej Polski i miłymi komentarzami dla organizatorów biegu, zwłaszcza dla „3 muszkieterów” planujemy w przyszłorocznym ULTRAMARATONIE KASZUBSKIM stworzyć osobną klasyfikację dla kobiet, organizację pikniku rodzinnego oraz atrakcji dla dzieci czekających na swoich rodziców startujących w zawodach.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia minirelacji w naszej GALERII

back